Jak zapakować przesyłkę?

Jak zapakować przesyłkę?

Prawidłowe zapakowanie przesyłki jest niezwykle istotne. Niezależnie od tego czy chcemy wysłać paczkę do klienta, czy też na prezent, należy stosować się do kilku zasad, których przestrzeganie sprawi, że przesyłka dotrze do odbiorcy w stanie nienaruszonym, a jej koszt nie będzie zbędnie podwyższony.

       1.  Wybierz opakowanie

Pudełko musi być na tyle duże, by po włożeniu do niego przedmiotu pozostała tam jeszcze luka. Karton powinien być sztywny z nienaruszonymi klapami. Ponadto staraj się nie używać kartonów już zużytych, gdyż mogą one być osłabione przez poprzednie użytkowanie. Wszystkie przesyłki ponad 5 kilogramów powinny mieć podwójną warstwę opakowania.

      2. Używaj zabezpieczenia

Zanim włożysz produkt do pudełka, zabezpiecz je opakowaniem ochronnym jak przykładowo folia bąbelkowa. Ponadto zabezpiecz wypełnieniem karton tak by produkt wewnątrz niego nie miał możliwości przemieszczania się.

      3. Szczelnie zaklej opakowanie taśmą

Zamknij pudełko i zabezpiecz jego krawędzie taśmą klejącą wysokiej jakości. Jeśli w tym momencie uważasz, że twój pakunek może nie przetrwać transportu, umieść go w kolejnym, większym pudełku. Wypełnij luźne wnętrze materiałem zabezpieczającym i ponownie oklej taśmą.

     4. Karton wielokrotnego użytku

W punkcie pierwszym zostało wspomniane, by nie używać opakowania z drugiej ręki. Jeżeli jednak nie zamierzasz go marnować, upewnij się, że nie posiada on żadnych etykiet z poprzedniej wysyłki, ani danych teleadresowych.

    5.  Adresowanie przesyłki

Zaadresuj paczkę w zależności od wymagań wybranej firmy przewozowej. Niektóre firmy przewozowe wymagają wydrukowania i dołączenia etykiety z kodem kreskowym, podczas gdy inne wymagają od Ciebie adresowania paczki, aby następnie dołączyć kod kreskowy. W obu przypadkach najlepiej jest umieścić co najmniej dwie kopie etykiety z kodem paskowym lub adresu dostawy na paczce.

Rodzaje wypełniaczy zabezpieczających przesyłkę

Wypełniacze są niezwykle istotną częścią podczas procesu pakowania. Zabezpieczają one towar przed wszelkimi uszkodzeniami. Nie powinno się ich pomijać, szczególnie jeżeli przesyła się wartościowe produkty. Rozróżnia się kilka rodzajów wypełnień. W zależności od tego co chcemy zapakować, powinniśmy zwrócić uwagę na ich najtrafniejszy wybór.

Packing peanuts, czy też styropianowe chrupki

Używa się ich do zabezpieczenia elektroniki, szkła, metalowych przedmiotów, czy też rzeczy, które łatwo się niszczą. Wypełniacz tego rodzaju jest całkowicie biodegradowalny. Jednak jego cena nie jest zbyt przystępna i zajmuje dość sporo przestrzeni. Zamiennikiem może być kostka styropianowa, bądź wypełniacz z pianki.

Kartony z przegrodami

Niezbędne przy pakowaniu szklanych butelek, szklanek. Ochraniają towar przed obijaniem się i pękaniem szkła.

Poduszki wypełnione powietrzem

Wykonane z plastiku, sprawdzają się podczas pakowania biżuterii, książek i dokumentów. Jeden z tańszych wypełniaczy złożony z większości z powietrza.

Pianka do pakowania

Sprawdza się podczas transportowania naczyń, sprzętu muzycznego, obiektywów, części maszyn.

Papier

Dobry wypełniacz przy pakowaniu naczyń, szkła, przyborów artystycznych. Przedmiot ten podczas transportu gniecie się, przez co jego właściwości wypełniające mogą słabnąć.

 

Zastosowanie się do powyższych porad z pewnością sprawi, że wysyłany przedmiot dotrze do odbiorcy w niezmienionym stanie.